Translate

3 stycznia 2016

Seter irlandzki

Porusza się z gracją i spogląda na świat migdałowymi oczyma. Gdy biegnie, jest bardziej zjawiskiem niż psem. Uwagę zwraca jego sylwetka i piękny, mahoniowy odcień sierści. Seter irlandzki, wywodzący się z grupy wyżłów, jest obdarzony największym temperamentem spośród wszystkich seterów. Wbrew nazwie nie jest Irlandczykiem. Jego przodkowie pochodzili z Hiszpanii, Francji i Bałkanów, a w jego żyłach płynie krew spanieli i pointerów. Dawniej psy te - dziś znane jako setery irlandzkie - występowały w różnych umaszczeniach. Obecnie jednolite umaszczenie jest znakiem rozpoznawczym rasy.
Ten wytrawny myśliwy od XVII wieku towarzyszył człowiekowi podczas polowań na ptactwo. Dziś jest nie tylko psem myśliwskim, ale i rodzinnym. 

Rys psychologiczny

Setery irlandzkie to rasa popularna. Urzekają swoją powierzchownością i charakterem. Są to jednak psy bardzo wymagające i nie powinny trafiać do osób, które nie mają doświadczenia w wychowywaniu psów. Jeśli wykażemy się konsekwencją, cierpliwością i damy seterowi do zrozumienia, kto jest szefem, możemy się spodziewać bardzo dobrych efektów. To inteligentne psy, które szybko się uczą, ale potrzebują przewodnika o silnej osobowości. 
Setery irlandzkie uwielbiają ruch. Wiatr to ich żywioł. Mieszkając w bloku będą marzyć o otwartej przestrzeni lub domu z dużym ogrodem. 
Bardzo przywiązują się do swojej rodziny, a pozostawione na wiele godzin bez opieki odczuwają silny niepokój i bardzo tęsknią. Gdy są w towarzystwie ludzi, okazują im miłość i zapraszają do zabawy. Wyjątkowo lubią towarzystwo dzieci. Same przez wiele lat zachowują szczenięcy entuzjazm. 
Nie są to psy obronne, ale potrafią zaalarmować o zbliżającym się niebezpieczeństwie, a w razie potrzeby bronić swoich państwa.  
Temperament setera irlandzkiego zależy od wielu czynników: charakteru rodziców, przeprowadzonej socjalizacji, metod stosowanych podczas szkolenia, zachowania właścicieli wobec psa. Setery irlandzkie należy traktować łagodnie, ale wskazana jest stanowczość i umiejętność jasnego określenia zasad. Rozpieszczony irland może być nieco złośliwy. 

Zdrowie

Setery irlandzkie potrzebują dużo ruchu, a zapewnienie mu go to pierwszy krok do utrzymania psa w dobrym zdrowiu.
Zakup szczeniaka z zaufanej hodowli pozwoli zminimalizować ryzyko wystąpienia u irlanda chorób genetycznych, na które narażona jest ta rasa. Warto zwrócić uwagę na: dysplazję stawów biodrowych, choroby krwi, kości, oczu, układu pokarmowego, epilepsję. 
Pielęgnacja sierści nie jest czasochłonna ani skomplikowana. Wystarczy szczotkowanie. Ważne jest natomiast zapewnienie psu karmy dobrej jakości, a w przypadku szczeniąt włączenie do diety suplementów wzmacniających kości. 
Seter irlandzki to pies dla Ciebie jeżeli:
  • Dysponujesz dużym metrażem lub (co byłoby najlepszym rozwiązaniem) masz dom z ogrodem
  • W Twoim domu mieszkają dzieci, ale nie niemowlęta
  • Masz doświadczenie w wychowywaniu psów i potrafisz postępować konsekwentnie
  • Twój pies nie będzie skazany na wielogodzinną samotność

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz