Translate

25 stycznia 2015

Owczarek podhalański

Urocze białe niedźwiadki, patrzące na przechadzających się po zakopiańskich Krupówkach turystów, wypatrując wśród nich swoich przyszłych właścicieli - to owczarki podhalańskie. Dla niektórych te żyjące na Podhalu psiaki stają się najwspanialszymi pamiątkami z wakacji i najwierniejszymi przyjaciółmi.



Rys psychologiczny

Nie jest prawdą, że owczarek podhalański będzie nieszczęśliwy z dala od gór, pastwisk i owieczek. Potrafi przystosować się do życia w mieście, ale - jak każdy pies pasterski - potrzebuje sporo ruchu. Mieszkanie z nim w kawalerce nie jest fortunnym pomysłem. Zdecydowanie lepszym jest większe mieszkanie z balkonem, a ideałem dom z ogródkiem. 
Pilnowanie stada owiec nie musi być celem życia podhalana. Będzie szczęśliwy służąc swemu panu czy pani w każdy możliwy sposób. Jest poważny, podatny na szkolenie, bystry. Cechuje go rozwaga i opanowanie. Ma doskonałą intuicję, która pozwala mu wyczuć zagrożenie i zareagować w odpowiedniej chwili. Może być dobrym stróżem i psem obronnym - chronienie stada, także człowieka, leży w jego naturze. Jest też bardzo pracowity. Wobec swojej rodziny lojalny, oddany. Do obcych podchodzi nieufnie. Warto zainwestować czas w szkolenie, a jeszcze przed zakupem szczeniaka poznać rodziców, obserwować ich zachowanie. Niektóre suki bywają nerwowe.

Zdrowie

Owczarki podhalańskie są podatne na dysplozje stawów. Zdarzają się problemy żołądkowe i wady wzroku oraz stany zapalne uszu. 

Owczarek podhalański to pies dla Ciebie jeżeli:

  • masz ogródek
  • potrzebujesz psa, który zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa
  • zechcesz poświęcić czas na tresurę, dzięki której Twój ulubieniec nauczy się odpowiednio wykorzystywać intuicję, inteligencję i odwagę

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz