Translate

1 stycznia 2016

Sproodle

Rasy "eksperymentalne" (powszechne są również wyrażenia "hybrydowe" i "designerskie"), czyli zaprojektowane przez hodowców w celu uzyskania konkretnego efektu genetycznego, od kilku dekad zdobywają popularność w Stanach Zjednoczonych, Australii czy Wielkiej Brytanii. 
Sproodle to jedna z tych nowych ras, stworzona przez kreatywnych hodowców w połowie lat 80-tych. Z połączenia Springer Spaniela (angielskiego lub, rzadziej, walijskiego) i pudla powstał pies, który miał spełnić oczekiwania najbardziej wymagających właścicieli. Tak właśnie narodził się sproodle, zwany także springerdoodle retriever czy springerpoo. Wielu z nas nigdy nie słyszało o tej uroczej krzyżówce. Sproodle nie jest rasą, którą często widujemy w parkach czy na ulicach.

Rys psychologiczny

Zarówno Springer Spaniele, jak i pudle, to popularne rasy cechujące się dużą otwartością na współpracę z człowiekiem. Są pojętne i łatwo poddają się szkoleniu, a przy tym przyjazne, czułe i oddane. Nic więc dziwnego, że rasa powstała z połączenia tych dwóch reprezentuje zbliżony zestaw cech. 
Sproodle kocha swoich właścicieli. Nie jest szczególnie powściągliwy w okazywaniu uczuć, więc zdecydowanie nie jest to rasa odpowiednia dla osób trzymających dystans. 
Jeżeli właściciele nie zaniedbają wczesnej socjalizacji (niezbędnej w przypadku każdej rasy, bez wyjątku!), dorosły sproodle będzie towarzyskim, łagodnym psem.
Tresura nie przysparza kłopotów. Sproodle uczą się bardzo szybko i gotowe są włożyć wiele wysiłku, by zasłużyć na pochwałę. Trener powinien być konsekwentny, jednak w żadnym wypadku nie należy stosować surowych kar. 
Sproodle lubią towarzystwo dzieci, ale powinny być przyzwyczajone do ich towarzystwa od dzieciństwa. Dobrym pomysłem jest wzięcie szczeniaka z przydomowej hodowli, gdzie szczenię poznało ludzi w różnym wieku, także maluchy.
Z innymi zwierzętami sproodle żyją w zgodzie, jednak powinny oswajać się z ich obecnością od samego początku. 
Trudno jednoznacznie opisać zachowanie sproodli wobec obcych. Niektóre psy są bardziej otwarte i przyjaźnie nastawione, inne natomiast zachowują dystans. Agresja nie leży w naturze sproodli. 
Temperament piesków tej rasy można przewidzieć obserwując rodziców. 

Zdrowie

Odpowiedzialni hodowcy dbają o to, by nie poddawać rozmnażaniu osobników obciążonych chorobami genetycznymi - można zatem założyć, że sproodle to stosunkowo zdrowa rasa. Sporadycznie zdarzają się dysplazje biodrowe, choroby oczu i infekcje uszu, niekiedy alergie.
Pielęgnacja nie jest pracochłonna. Psy te prawie wcale nie linieją, występują w różnych umaszczeniach. Nie wymagają też zbyt dużo ruchu i dobrze przystosowują się do życia w warunkach blokowych.

Sproodle to pies dla Ciebie jeżeli:
  • Zadbasz o wczesną socjalizację
  • Poszukujesz rasy niekłopotliwej w tresurze i pielęgnacji
  • Masz nieco większe dzieci, które potrafisz przygotować do zabawy z psem 
  • Chcesz mieć przedstawiciela rzadkiej rasy
  • Lubisz psy okazujące czułość

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz