Translate

4 stycznia 2016

Owczarek belgijski

Często mylone są z popularnymi owczarkami niemieckimi. Jednak owczarki belgijskie - hodowane w Belgii jako psy pasterskie, współpracujące z człowiekiem - to w pełni samodzielna rasa, o własnej historii i osobowości. Współcześnie te inteligentne psy znajdują zatrudnienie w wojsku, policji, służbach celnych, sprawdzają się także jako psy obronne, stróżujące oraz w dogoterapii.

Rys psychologiczny

Owczarki belgijskie występują w czterech odmianach, a ich nazwy związane są z regionami w Belgii. Znane są: groenendael (długowłosy o czarnej sierści), tervueren (długowłosy o umaszczeniu płowym), malinois (krótkowłosy) oraz laekenois (szorstkowłosy). Choć łatwo dostrzec różnice w powierzchowności, charakter jest bardziej jednoznaczny.
Owczarki belgijskie to wyjątkowo inteligentne i pojętne psy. Szkolenie trzeba rozpocząć jak najwcześniej, żeby pieski szybko poznały panujące zasady i nie nabrały nieprzyjemnych nawyków. W przypadku tej rasy bardzo ważna jest wczesna i prawidłowo przeprowadzona socjalizacja, która może zapobiec agresji czy nieśmiałości. Warto przyjrzeć się wszystkim szczeniakom z miotu i wybrać takiego, którego zachowanie spełnia nasze oczekiwania. Kompetentny hodowca na pewno udzieli wsparcia przy wyborze malucha - innego wybierzemy jako kompana dla naszych dzieci, innego do pracy w policji. 
Tresura owczarków belgijskich powinna być oparta wyłącznie na wzmacnianiu pozytywnym i łagodniejsza niż w przypadku owczarków niemieckich, choć oczywiście wskazana jest konsekwencja trenera i umiejętność stawiania granic. Nie należy także zrażać się początkowymi trudnościami. Ze względu na wyzwanie, jakim jest szkolenie belgów, nie jest to rasa, którą proponuje się początkującym hodowcom. Jednak dobrze wytresowany pies tej rasy, przystosowany społecznie, może być wspaniałym współpracownikiem czy towarzyszem rodziny. 
Jeżeli zapewnimy belgowi odpowiednią dawkę ruchu, przyzwyczai się do życia w każdych warunkach. Swojej ludzkiej rodzinie będzie okazywał czułość. Zawsze gotów stanąć w obronie swoich państwa zachowa czujność i zaalarmuje o zbliżającym się bezpieczeństwie - chronienie stada jest priorytetem belga. 

Zdrowie

Rasa ta narażona jest niestety na szereg problemów zdrowotnych, choć wybór szczeniaka ze sprawdzonej hodowli może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych chorób u naszego belga. Najczęstsze przypadłości to: dysplazje i kontuzje, choroby oczu, krwi i tarczycy. Zdarzają się przypadki epilepsji i nowotworów.
Owczarkom belgijskim należy podawać karmę dobrej jakości, aby uniknąć problemów z przewodem pokarmowym i nadwagą. Trzeba pamiętać o zapewnieniu psu odpowiedniej dawki ruchu.

Owczarek belgijski to pies dla Ciebie jeżeli:
  • Pod żadnym pozorem nie zaniedbasz tresury i socjalizacji
  • Masz doświadczenie w wychowywaniu psów
  • Jesteś osobą zrównoważoną, łagodną, a jednocześnie stanowczą i konsekwentną
  • Poszukujesz czujnego psa, który może być zarówno stróżem, obrońcą jak i lojalnym członkiem rodziny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz