Te inteligentne psy myśliwskie, pochodzące z Anglii, od lat plasują się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych ras w Wielkiej Brytanii. Najstarsze spośród spanieli zawojowały także Amerykę, Australię, Nową Zelandię, jednak najbardziej uwielbiane są w Szwecji i Danii. Można tam bez trudu znaleźć hodowlę angielskich springer spanieli, będących ulubieńcami skandynawskich rodzin.
Rys psychologiczny
Angielskie springer spaniele przez lata towarzyszyły ludziom podczas polowań. Były płochaczami i aporterami. Dziś są to nie tylko psy myśliwskie. Sprawdzają się w wielu dziedzinach, każdy przedstawiciel tej rasy ma swoje, określone predyspozycje. Są jednak pewne cechy charakterystyczne dla wszystkich springerów.
Rasę tę cechuje wysoki stopień posłuszeństwa i podatność na tresurę. Springery szanują swoich właścicieli i chętnie wykonują ich polecenia. Nagrody są zawsze mile widziane.
Są to psy bardzo pojętne, zrównoważone, łagodne i otwarte na współpracę z człowiekiem. Mają pogodne usposobienie, są towarzyskie i lubią gości.
Nie będą szczęśliwe, jeśli nie zapewnimy im odpowiedniej dawki czułości. Nie jest to odpowiednia rasa dla osób oschłych i surowych. Springer spaniele angielskie chętnie otaczają swoją rodzinę opieką, są lojalnymi przyjaciółmi i czują się znakomicie w cieple domowego ogniska.
Nigdy nie odrzucą zaproszenia do zabawy. Co więcej, same zachęcają swoich państwa do aktywności.
Springery doskonale nawiązują kontakt z dziećmi. Wobec maluchów wykazują nieziemską cierpliwość, są bardzo czujne i potrafią uchronić dziecko przed niebezpieczeństwem. Mogą spędzać z dziećmi wiele godzin biegając, bawiąc się czy leniuchując i oddając pieszczotom.
Gdy w domu pojawia się inne zwierzę, springer podejdzie do niego z zaciekawieniem. Nawet jeśli nie zostaną najlepszymi przyjaciółmi, na pewno nie dojdzie do aktów przemocy. Agresja absolutnie nie leży w naturze springerów.
Warto pamiętać, że springer spaniele angielskie lubią ruch i możliwość swobodnego biegania jest dla nich bezcenna. Jeśli nie możemy zabrać psa na wycieczką do lasu, powinniśmy znaleźć czas przynajmniej na dłuższy spacer - najlepiej w miejscu, gdzie będziemy mogli spuścić psa ze smyczy. Będzie wniebowzięty.
W przypadku każdej rasy ważna jest wczesna socjalizacja. Podczas zajęć w psim przedszkolu zyskamy możliwość zaobserwowania indywidualnych cech naszego springera. Może się okazać, że jego pasją będą psie sporty. A może w przyszłości sprawdzi się jako współpracownik policji? Springery dość często realizują się jako psy terapeutyczne. Dzięki wysokiemu IQ, wyjątkowym zdolnościom adaptacyjnym i dużej wytrzymałości mogą sprawdzać się na wielu polach. Mają też znakomity węch, są spostrzegawcze i zaradne. Ze względu na wrodzoną łagodność nieszczególnie nadają się na psy obronne. Potrafią jednak zaalarmować o zbliżającym się niebezpieczeństwie.
Zdrowie
Springer spaniele angielskie to stosunkowo zdrowe psy. Ich uszy narażone są na infekcje, jednak łatwo temu zapobiec. Zdarzają się problemy z oczami i - jak w przypadku wielu większych ras - dysplazje. Aktywność fizyczna doskonale wpływa na kondycję springerów.
Springer spaniel angielski to pies dla Ciebie jeżeli:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz