Szanowany amerykański naukowiec i psycholog, Stanley Coren, uznał border collie za jedną z najinteligentniejszych ras psów. Te psy pasterskie typu wilkowatego, pochodzące z górzystych terenów Anglii i Szkocji, rzeczywiście potrafią zadziwić swoim poziomem intelektualnym. Mają przy tym ujmującą osobowość, dzięki czemu nie tylko wzorowo wywiązują się z powierzanych im obowiązków, ale też są znakomitym materiałem na wspaniałych, lojalnych i wspierających przyjaciół.
Rys psychologiczny
Border collie to psy zrównoważone, otwarte na dialog. Rozwój jest dla nich bardzo ważny. Pragną ciągle się uczyć, stawać w obliczu nowych wyzwań, poznawać nowe sztuczki. Lubią ruch, a możliwość swobodnego biegania jest dla nich bezcenna. Wszak to psy pasterskie, a bieganie po rozległych pastwiskach mają we krwi.
Jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić psu sporej dawki ruchu na otwartym terenie, powinniśmy rozważyć uczęszczanie z borderem na zajęcia sportowe. Zarówno dla niego, jak i dla nas może być to duża przyjemność.
Border collie nie jest outsiderem. Lubi być blisko ludzi. Wobec swoich państwa odznacza się empatią, lojalnością, cierpliwością. Nie jest pamiętliwy. Ceni sobie spokój w domostwie, dlatego nie powinien mieszkać z osobami skrajnie nerwowymi.
Bordery nie nadają się na maskotki, którym wystarczy odrobina pieszczot i pełna miska. To bardzo ambitne psy i najszczęśliwsze są, gdy trafią na prawdziwych psich pasjonatów, wspierających w rozwoju, energicznych i poświęcających psu dużo czasu.
Wysoki poziom IQ sprawia, że border collie to psy wszechstronne. Są nieocenione przy zaganianiu owiec, doskonale sprawdzają się jako psy policyjne (pomagają także przy wykrywaniu narkotyków) czy ratownicy. Ze względu na łagodne usposobienie, cierpliwość i wyjątkową empatię dla osób cierpiących border collie idealnie nadają się do dogoterapii.
W domu są wspaniałymi kompanami. Uwielbiają dzieci i nie żywią wrogich zamiarów wobec innych zwierząt.
Psy o tak wysokim ilorazie inteligencji zasługują na to, by traktować je jak członków rodziny. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy ile border collie potrafi zrozumieć. Możemy na przykład liczyć na to, że gdy nie jesteśmy w formie, border nie będzie nas wyciągał na długie piesze wędrówki, zostawi nas w spokoju i tylko raz na jakiś czas zajrzy do nas by sprawdzić, czy czegoś nie potrzebujemy.
Zdrowie
Border collie to psy cieszące się dobrym zdrowiem. Przyzwyczajone są do rozmaitych warunków pogodowych. Jak wiele ras, także bordery narażone są na dysplazje, zdarzają się choroby oczu (głównie problemy z siatkówką). Dla zdrowia przedstawicieli tej rasy najważniejsza jest aktywność fizyczna, która zapewnia długoletnie trwanie w dobrej formie.
Border collie to pies dla Ciebie jeżeli:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz