Translate

29 stycznia 2015

Husky syberyjski

Husky to pies o przenikliwym, bystrym spojrzeniu (zdarza się różnobarwność tęczówek). Nie można przejść obok niego obojętnie. W jednych od pierwszej chwili budzi respekt, inni zakochują się w nim. To rasa pierwotna, najbliższa wilkom. Pochodzi z Syberii, gdzie pracował jako pies zaprzęgowy, pokonując ponad 160 kilometrów dziennie. Na początku XX wieku trafił do Ameryki. Ze względu na swoją wytrzymałość i energię nadal wykorzystywany jest jako pies zaprzęgowy. Pracuje też z rybakami i myśliwymi zamieszkującymi północ Europy. Husky zyskał popularność jako pies rodzinny.

Rys psychologiczny

Husky to pies bardzo inteligentny. Niezwykle ważna jest tresura! Wprawdzie stanowi ona wyzwanie (ze względu na wrodzoną niezależność), ale prowadzona umiejętnie może przynieść zadowalające efekty. Odpowiednio wychowany husky to niezastąpiony kompan, szczególnie dla osób uprawiających sporty (np. biegi). Jest towarzyski, lubi się bawić. Do późnych lat zachowuje szczenięcą radość. Jeśli poszukujemy psa obronnego, husky to nie najlepszy wybór. Jest nastawiony przyjaźnie i pozbawiony agresji. 
Husky lubi być w centrum uwagi i nie powinien mieszkać pod jednym dachem z innymi zwierzętami (m.in. ze względu na silnie rozwinięty instynkt łowiecki). Natomiast dobrze się sprawdza jako towarzysz dzieci (w wieku szkolnym i starszych). Ma tendencje do oddalania się, prawdopodobnie ze względu na wielką ciekawość świata i żądzę przygód. Na spacery powinien chodzić z kimś, kto stanowi dla niego autorytet. Jeśli zawczasu nie zyskamy szacunku, husky będzie lekceważył nasze polecenia. 
Niektóre osobniki zamęczają domowników częstym wyciem, a pozostawione same w domu przygotowują nowe aranżacje przestrzeni, realizując swoje chaotyczne wizje - zwykle dalekie od naszych koncepcji. Warto raz jeszcze podkreślić, że prawidłowo przeprowadzone szkolenie i konsekwentne postępowania już po jego zakończeniu pozwoli uniknąć wielu problemów. Jednak decydując się na tę rasę powinniśmy być świadomi, że jest ona bardzo wymagająca.
Ich wielką zaletą jest czystość. Dbają o swoją higienę (jak koty), a także szybko uczą się załatwiać swoje potrzeby na zewnątrz. 
Husky to miły pies, który potrafi odwzajemnić okazywaną mu miłość i troskę. Kocha swoich właścicieli i chętnie uczestniczy w życiu rodzinnym. 

Zdrowie

Husky ma delikatny układ trawienny. Karma powinna być dobrej jakości, a dieta zbilansowana. Gwałtowne zmiany w żywieniu mogą wywołać problemy. Dwa razy w roku nasila się linienie. 

Husky syberyjski to pies dla Ciebie jeżeli:
  • masz doświadczenie w wychowywaniu psów
  • lubisz wyzwania
  • nie zaniedbasz tresury i będziesz konsekwentnie realizować zalecenia szkoleniowca po jej zakończeniu 
  • jesteś osobą aktywną
  • masz mocne nerwy
  • cenisz psią inteligencję, ale zachowasz czujność - husky potrafi bezwzględnie wykorzystać IQ dla realizacji swoich celów

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz