Translate

31 stycznia 2015

Buldog angielski

Buldog angielski to pies, na widok którego nie sposób się nie uśmiechnąć. Pochodzi z rodziny buldogów (psów wystawianych do walk z bykami), które z kolei wywodzą się od molosów. 
Jest dziś popularnym psem do towarzystwa. 

Rys psychologiczny

Buldogi angielskie to psy pogodne i skore do zabawy. Nie wymagają wiele ruchu (zwłaszcza podczas upalnego lata cenią sobie domowe zacisze, cień i leniwe popołudnia spędzane na kanapie), dobrze czują się w mieszkaniach. Kochają swojego właściciela i chętnie spędzają z nim czas. Nie wolno zaniedbać tresury w okresie szczenięcym! Odpowiednio prowadzone szkolenie pozwoli uniknąć wielu problemów, np. skłonności do niszczenia przedmiotów (zdarza się to nie tyle ze złośliwości, co przez szaloną zabawę) czy zachowań agresywnych. Buldogi zdradzają tendencje do dominacji, dlatego ich właściciel powinien wykazać się stanowczym podejściem, ale i łagodnością. Psy tej rasy są bardzo asertywne, bywają wręcz uparte. Lubią dobrze zjeść. 

Zdrowie

Buldogi angielskie nie najlepiej znoszą upały. Często pojawiają się problemy skórne - może im zapobiec regularna pielęgnacja. Czyszczenie fałd na pysku wymaga odpowiednich środków, poleconych przez hodowcę lub weterynarza. Do obowiązków właściciela należy dbanie o czystość okolic odbytu. 
Buldog angielski to pies dla Ciebie jeżeli:
  • nie należysz do osób aktywnych
  • spędzasz większość czasu w domu
  • potrafisz wychowywać psa konsekwentnie i nie rozpieszczać go
  • nie zaniedbasz tresury!
  • czystość i porządek w domu nie są Twoim priorytetem

Welsh Corgi Cardigan

Do Wielkiej Brytanii przybył wraz z wikingami. Dziś pozostaje w cieniu swego kuzyna, Welsh Corgi Pembroke, jednak ma rzeszę oddanych wielbicieli - także wśród członków rodziny królewskiej. Nazwa "cor gi" oznacza w języku walijskim "psa karła". Cardigan jest istotnie psem niewielkich rozmiarów, ma jednak wielkie serce i wysokie IQ.

Rys psychologiczny

Welsh Corgi Cardigan jest wyjątkowo lojalnym psem. Cierpi, gdy nie uznaje się go za pełnoprawnego członka rodziny i uznaje za zwykłego psa. Choć pierwotnie był psem pasterskim i mieszkał na wsi, dziś przedstawiciele tej rasy czują się dobrze zarówno w domach z ogrodem, jak i w mniejszych mieszkaniach. Są wspaniałymi sportowcami i jeśli zależy nam na ich szczęściu, powinniśmy dać im możliwość uprawiania sportu - np. agility, obedience, flyball. Cardigany są niezwykle inteligentne i podatne na szkolenie. Wręcz uwielbiają się uczyć i słyszeć pochwały. Typ prymusa.
Niektóre pieski tej rasy wybierają spośród właścicieli jednego przewodnika, ale wobec całej rodziny są czułe, oddane i wierne. 
Doskonale sprawdzają się w roli psów stróżujących. Potrafią nas poinformować o zagrożeniu. Nie są szczekliwe.
Warto zadbać o wczesną socjalizację, zwłaszcza jeśli planujemy przyjąć pod swój dach więcej zwierząt. 
Cardigany uwielbiają dzieci. 

Zdrowie

Welsh Corgi Cardigan to stosunkowo zdrowe psy. Mogą dożyć 15 lat. Sporadycznie występują choroby neurologiczne i nowotwory, jednak odpowiedzialni hodowcy nie rozmnażają osobników, u których pojawiły się podobne problemy.

Welsh Corgi Cardigan to pies dla Ciebie jeżeli:
  • masz dzieci lub wkrótce będziesz mieć
  • zechcesz zapisać pieska na zajęcia sportowe i z dumą będziesz podziwiać jego osiągnięcia
  • dysponujesz niewielkim metrażem, ale nie zaniedbasz codziennych spacerów

29 stycznia 2015

Welsh Corgi Pembroke

Ten niewielkich rozmiarów pies pasterski podbił serce samej królowej Elżbiety II. Rasa pochodząca z Pembrokeshire w Walii trafiła na dwór królewski ponad trzydzieści lat temu. Dziś Welsh Corgie Pembroke jest jedną z najpopularniejszych ras w Wielkiej Brytanii i zajmuje wysoką lokatę w rankingu najinteligentniejszych psów.

Rys psychologiczny


Corgi są bardzo uczuciowe i lubią uczestniczyć w życiu rodzinnym. Dążą do tego, by zadowolić swoich właścicieli, dlatego chętnie się uczą, a że są bardzo pojętne i pilne, osiągają wspaniałe efekty. Czasem próbują postawić na swoim, ale to raczej test przeprowadzany na trenerze niż zwykły upór. 
Są czujne, ale nie hałaśliwe. Lubią być w centrum zainteresowania, jednak dobrze dogadują się z innymi zwierzętami, a z dziećmi szybko nawiązują przyjaźnie, oparte na wzajemnym zaufaniu i zamiłowaniu do zabawy.
Warto zadbać o wczesną socjalizację i szkolenie, żeby w przyszłości uniknąć kłopotów wychowawczych (spowodowanych m.in. przez silny instynkt łowiecki) i zniwelować złe nawyki - takie jak podgryzanie człowieka w kostkę. 
Corgi nie są kanapowcami. Lubią ruch. Trenowanie psich sportów sprawia im przyjemność - zwłaszcza, jeśli dostrzegą w oczach właścicieli dumę. Mogą mieszkać w bloku, pod warunkiem, że zapewnimy im regularne spacery, najlepiej wzbogacone o zabawę i bieganie. 

Zdrowie

Corgi to bardzo odporne psy. Jeśli nie będziemy zbyt często nagradzać ich smakołykami i zapewnimy odpowiednią dawkę ruchu, pieski dożyją w zdrowiu sędziwego wieku.

Welsh Corgi Pembroke to pies dla Ciebie jeżeli:
  • poszukujesz towarzysza codziennych spacerów
  • zaangażujesz się w wychowanie psa i znajdziesz czas, by zapewnić mu stymulującą rozrywkę 
  • dysponujesz niewielkim metrażem

Husky syberyjski

Husky to pies o przenikliwym, bystrym spojrzeniu (zdarza się różnobarwność tęczówek). Nie można przejść obok niego obojętnie. W jednych od pierwszej chwili budzi respekt, inni zakochują się w nim. To rasa pierwotna, najbliższa wilkom. Pochodzi z Syberii, gdzie pracował jako pies zaprzęgowy, pokonując ponad 160 kilometrów dziennie. Na początku XX wieku trafił do Ameryki. Ze względu na swoją wytrzymałość i energię nadal wykorzystywany jest jako pies zaprzęgowy. Pracuje też z rybakami i myśliwymi zamieszkującymi północ Europy. Husky zyskał popularność jako pies rodzinny.

Rys psychologiczny

Husky to pies bardzo inteligentny. Niezwykle ważna jest tresura! Wprawdzie stanowi ona wyzwanie (ze względu na wrodzoną niezależność), ale prowadzona umiejętnie może przynieść zadowalające efekty. Odpowiednio wychowany husky to niezastąpiony kompan, szczególnie dla osób uprawiających sporty (np. biegi). Jest towarzyski, lubi się bawić. Do późnych lat zachowuje szczenięcą radość. Jeśli poszukujemy psa obronnego, husky to nie najlepszy wybór. Jest nastawiony przyjaźnie i pozbawiony agresji. 
Husky lubi być w centrum uwagi i nie powinien mieszkać pod jednym dachem z innymi zwierzętami (m.in. ze względu na silnie rozwinięty instynkt łowiecki). Natomiast dobrze się sprawdza jako towarzysz dzieci (w wieku szkolnym i starszych). Ma tendencje do oddalania się, prawdopodobnie ze względu na wielką ciekawość świata i żądzę przygód. Na spacery powinien chodzić z kimś, kto stanowi dla niego autorytet. Jeśli zawczasu nie zyskamy szacunku, husky będzie lekceważył nasze polecenia. 
Niektóre osobniki zamęczają domowników częstym wyciem, a pozostawione same w domu przygotowują nowe aranżacje przestrzeni, realizując swoje chaotyczne wizje - zwykle dalekie od naszych koncepcji. Warto raz jeszcze podkreślić, że prawidłowo przeprowadzone szkolenie i konsekwentne postępowania już po jego zakończeniu pozwoli uniknąć wielu problemów. Jednak decydując się na tę rasę powinniśmy być świadomi, że jest ona bardzo wymagająca.
Ich wielką zaletą jest czystość. Dbają o swoją higienę (jak koty), a także szybko uczą się załatwiać swoje potrzeby na zewnątrz. 
Husky to miły pies, który potrafi odwzajemnić okazywaną mu miłość i troskę. Kocha swoich właścicieli i chętnie uczestniczy w życiu rodzinnym. 

Zdrowie

Husky ma delikatny układ trawienny. Karma powinna być dobrej jakości, a dieta zbilansowana. Gwałtowne zmiany w żywieniu mogą wywołać problemy. Dwa razy w roku nasila się linienie. 

Husky syberyjski to pies dla Ciebie jeżeli:
  • masz doświadczenie w wychowywaniu psów
  • lubisz wyzwania
  • nie zaniedbasz tresury i będziesz konsekwentnie realizować zalecenia szkoleniowca po jej zakończeniu 
  • jesteś osobą aktywną
  • masz mocne nerwy
  • cenisz psią inteligencję, ale zachowasz czujność - husky potrafi bezwzględnie wykorzystać IQ dla realizacji swoich celów

Irish Soft Coated Wheaten Terrier

Historia tych przesympatycznych terrierów nie jest do końca znana. Wiadomo, że rasa ta pochodzi z Irlandii, gdzie softy pracowały na farmach - pilnując owiec pasących się na malowniczych irlandzkich pastwiskach, przeganiając gryzonie z budynków gospodarczych i ostrzegając o zbliżających się do gospodarstwa nieznajomych. Psy tej rasy urzekły ludzi inteligencją, oddaniem i serdecznością. Po całym dniu ciężkiej pracy zapraszane były do domów, gdzie towarzyszyły swojej rodzinie. Dziś są popularne także poza Irlandią, szczególnie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Rys psychologiczny

Softy to psy bardzo podatne na tresurę. Chętnie się uczą, są znacznie mniej uparte niż inne terriery. Mają swoje zdanie, ale pozostają otwarte na dialog. Dzięki prawidłowo przeprowadzonemu szkoleniu zyskamy psa o wspaniałym charakterze, nastawionego przyjaźnie do innych zwierząt.
Psy tej rasy potrzebują ruchu. Cenią możliwość swobodnego biegania, a absolutnym minimum są spacery. To wspaniały towarzysz dla osób aktywnych. Szybko przystosowuje się do różnych warunków - także do życia w bloku. Jest czujny, ale przy odrobinie starań już w wieku szczenięcym można zapobiec nadmiernej szczekliwości. Soft coated wheaten terrier jest gotów na wiele, by uszczęśliwić swoich właścicieli i zaimponować im. Lubi prezentować się na wystawach. 
Uwielbia dzieci. Z radością będzie spędzał z nimi czas, zwłaszcza na aktywnych zabawach. Wobec całej rodziny jest lojalny, oddany, serdeczny i nie pozwala, by ktokolwiek smucił się w jego obecności. 

Zdrowie

Psy tej rasy cieszą się dobrym zdrowiem. Są bardzo wytrzymałe. Muszą mieć nieco więcej ruchu niż przechadzka od kanapy do miski. Co do zawartości miski - serwowana soft wheatenom karma powinna być dobrej jakości. Włos wymaga czesania i strzyżenia.

Soft Coated Wheaten Terrier to pies dla Ciebie jeżeli:
  • masz dzieci lub wkrótce będziesz mieć
  • poszukujesz towarzysza codziennych spacerów
  • chcesz jeździć z psem na wystawy
  • będziesz uczestniczyć ze szczeniakiem w szkoleniu



Owczarek kraski

Jest bliskim krewnym owczarka z Szar Płaniny (dopiero od kilkudziesięciu lat rasy te uznaje się za odrębne). Ich wspólnym przodkiem był mastif tybetański. Owczarek kraski pochodzi ze Słowenii, gdzie przez lata służył człowiekowi jako obrońca zwierząt hodowlanych i niezawodny stróż. Jest molosem typu górskiego, charakteryzującym się krzepkością i odpornością na ciężkie warunki. 

Rys psychologiczny

Owczarek z Krasu to pies zrównoważony, poważny. Nie jest agresywny, ale stanowczy. Wobec obcych bardzo nieufny. Jeżeli właściciel zadba o właściwe szkolenie i socjalizację szczeniaka, wykaże się konsekwencją i cierpliwością, zapewne uniknie późniejszych problemów wychowawczych. Owczarek kraski to pies inteligentny i samodzielny - może pracować bez nadzoru. Bywa uparty, ale ze swoich obowiązków wywiązuje się wzorowo. Może mieszkać na zewnątrz - często ma to miejsce na bałkańskich wsiach i nie stanowi dla psa problemu. Jeśli jednak przyjmiemy go pod swój dach, możemy spodziewać się niekłopotliwego domownika, który będzie strzegł nas i naszego domu. Na pewno wykaże się czujnością i opanowaniem. Wobec dzieci będzie łagodny, ale nie jest to pies stworzony do niańczenia maluchów. Owczarek kraski to lojalny, pracowity i odpowiedzialny pies, obdarzony instynktem obronnym.

Zdrowie

Owczarki kraskie cieszą się dobrym zdrowiem i wolne są od problemów genetycznych. Sporadycznie zdarzają się dysplazje.

Owczarek kraski to pies dla Ciebie jeżeli:
  • mieszkasz na wsi
  • potrzebujesz psa stróżującego lub obronnego
  • jesteś osobą zrównoważoną, stanowczą i umiejącą stawiać granice
  • cenisz u psów inteligencję, samodzielność w działaniu i niezależność




28 stycznia 2015

Sarplaninac

Choć pochodzi z Półwyspu Bałkańskiego, gdzie przez lata strzegł gospodarstw i zaganiał stada owiec, jego dalekim przodkiem jest mastif tybetański. Po nim sarplaninac odziedziczył siłę, masywną budowę i odporność na rozmaite warunki klimatyczne. Ten molos typu górskiego spokrewniony jest także z owczarkiem kraskim - dopiero w 1930 roku uznano te rasy za dwie osobne. Pies z Szar Płaniny (dawniej zwany owczarkiem iliryskim bądź istryjskim) do dziś zamieszkuje górzyste rejony dawnej Jugosławii i spełnia się w roli psa stróżującego oraz pasterskiego. W Europie Zachodniej jest praktycznie nieznany.

Rys psychologiczny

Sarplaninac to pies przyzwyczajony do samodzielnej prasy na wzgórzach i pastwiskach. Cechuje go duża niezależność, inteligencja i przekonanie o własnej racji, co ze szkolenia czyni prawdziwe wyzwanie. Jest oddany, czujny i pracowity. Do obcych podchodzi nadzwyczaj ostrożnie - jeśli w okresie szczenięcym nie zadbamy o socjalizację, sarplaninac może w każdym nieznajomym wyczuwać nawet irracjonalne zagrożenie i zrobi wszystko, by chronić swoich. 
Wobec dzieci wykazuje się łagodnością. Opieka nad dziećmi nie pasjonuje go tak, jak zaganianie owiec, ale nigdy nie ma wobec maluchów wrogich zamiarów i na pewno nie pozwoli zrobić im krzywdy. Toleruje także inne zwierzęta w domu, ale lubi nimi rządzić. 
Jako stróż sprawdza się doskonale. Jest bardzo spostrzegawczy, szybko reaguje i zachowuje zdrowy rozsądek. Te cechy docenili także serbscy wojskowi, którzy chętnie proponują psom tej rasy współpracę. 

Zdrowie

Psy z Szar Płaniny nie są obciążone chorobami genetycznymi. Są bardzo odporne. Nadwagi i cukrzycy można uniknąć, jeśli właściciele przestrzegać będą podstawowych zasad dietetycznych.
Sporadycznie występują dysplazje. 


Sarplaninac to pies dla Ciebie jeżeli:
  • wcześnie zadbasz o socjalizację psa
  • masz dom z ogrodem (pies tej rasy może mieszkać poza domem i nie wpędzi go to w depresję)
  • pies będzie miał możliwość biegania
  • potrzebujesz psa stróżującego, który w obcych będzie budził respekt
  • jesteś osobą stanowczą i konsekwentną
  • cenisz u psów inteligencję, samodzielność w działaniu i niezależność




27 stycznia 2015

Clumber Spaniel

Słyną z doskonałego węchu i zdolności łowieckich. Z czasem ci wybitni myśliwi zaczęli stawać się pełnoprawnymi członkami ludzkich rodzin.  Różnią się znacznie od innych spanieli. W ich żyłach płynie także krew bassetów i bernardynów. Clumbery były ulubieńcami księcia Newcastle, który trzymał je w swoim majątku Clumber Park w Nottinghamshire. Trafiły też na dwór królewski, gdzie podbiły serce m.in. królowej Wiktorii.

Rys psychologiczny

Uwielbia pływać, aportować, brać udział w polowaniach, ale najszczęśliwszy będzie przebywając z dziećmi. Ma wyjątkowy instynkt opiekuńczy, który w połączeniu z niespotykaną cierpliwością czyni z clumbera wymarzoną niańkę. 
Clumber to łagodny i radosny pies. Uwielbia się bawić. Łatwo poddaje się szkoleniu, jednak warto być wobec niego stanowczym - konsekwencja w wychowaniu pozwoli osiągnąć znakomite efekty. Clumber jest bardzo inteligentny, ale i asertywny. Potrafi dać właścicielowi do zrozumienia, że zraniono jego uczucia. Poczuje się dobrze wśród ludzi empatycznych i wrażliwych, którzy będą traktować go delikatnie i okazywać mu dużo czułości. Odwzajemni każdy przejaw miłości!
Wobec swojej ludzkiej rodziny jest lojalny, serdeczny i oddany. Kocha wszystkich jej członków, ale do dzieci ma szczególną słabość. Żyje w pokoju z innymi zwierzętami, a podczas spacerów nie wszczyna awantur z przypadkowo spotkanymi psami.

Zdrowie

Clumber spaniele to niepoprawne łakomczuchy. Mają tendencje do znacznej nadwagi - trzeba zachować ostrożność i zwrócić uwagę na dietę. Narażone są na dysplazje. Ważna jest higiena uszu i oczu. Sporadycznie zdarzają się alergie skórne. 

Clumber to pies dla Ciebie jeżeli:
  • masz dzieci lub wkrótce będziesz mieć
  • jesteś w stanie zapewnić psu odpowiednią dawkę ruchu
  • zachowasz konsekwencję w przestrzeganiu zasad zdrowego żywienia
  • nie będziesz psa rozpieszczać i we wszystkim mu pobłażać, ale okażesz dużo serdeczności
  • latem pozwolisz psu pływać



26 stycznia 2015

Nowofundland

Przodkowie nowofundlanda polowali na niedźwiedzie. Rasa o znanych dziś cechach ukształtowała się w XVII wieku. Ten pokaźnych rozmiarów molos pochodzi z Nowej Fundlandii (jednej z kanadyjskich prowincji), gdzie przez lata towarzyszył rybakom. Z czasem zaczęto szkolić nowofundlandy pod kątem ratownictwa. Dziś jest to także ceniony pies rodzinny. Zyskał popularność dzięki słynnej książce o Piotrusiu Panie.

Rys psychologiczny

Nowofundland jest uosobieniem łagodności. Uwielbia spędzać czas z dziećmi i ma do nich świętą cierpliwość. Ma szczególnie wykształcony instynkt opiekuńczy. Jest dobroduszny, nie knuje i nie próbuje za wszelką cenę przeforsować swojego zdania. 
Cechuje go odporność na ekstremalne warunki klimatyczne. Jest znakomitym pływakiem. Jeśli zauważy, że ktoś się topi, bez chwili wahania ruszy na pomoc. 
Warto poświęcić czas na szkolenie szczeniaka. Nie sprawi problemów wychowawczych, jeśli od początku będzie znał zasady.
Przyjmując do swojej rodziny nowofundlanda zyskamy lojalnego, troskliwego i oddanego psa, który codziennie będzie nam okazywał swoją miłość. 

Zdrowie

Najczęstszą przypadłość nowofundlandów stanowią dysplazje stawów. Zdarzają się problemy ze wzrokiem, jak entropium i ektropium. Warto przeprowadzać raz na jakiś czas badania kardiologiczne.


Nowofundland to pies dla Ciebie jeżeli:
  • masz dzieci lub wkrótce będziesz mieć
  • masz większe mieszkanie lub domek
  • jesteś w stanie zapewnić psu raz dziennie przynajmniej dwugodzinny spacer
  • zapewnisz psu raz na jakiś czas dostęp do wody
  • nieskazitelna czystość w mieszkaniu nie jest Twoim priorytetem 

Shar Pei

Po raz pierwszy pojawił się w chińskich prowincjach  Dah Let i Kwantung, zdaniem niektórych już...  2000 lat temu. Oficjalne źródła podają jednak XVI wiek jako początek istnienie rasy shar pei.
W Chinach shar pei strzegł świątyń i towarzyszył ludziom podczas polowań. Gdy w Chinach nastał komunizm, na właścicieli tej szlachetnej rasy nałożono wysokie podatki.
Dziś ten molos o szorstkiej pomarszczonej skórze ma na całym świecie wciąż powiększające się grono wielbicieli, oczarowanych jego powściągliwą osobowością i charakterystyczną fizjonomią. 


Rys psychologiczny

Shar pei to wytrzymały pies, który dobrze przystosowuje się do różnych warunków. Chętnie osiada na wsi, gdzie z przyjemnością będzie spędzał długie godziny leżąc na werandzie. W mieście też poczuje się dobrze.
Jest psem jednego pana, ale szanuje wszystkich domowników. Wobec obcych jest raczej nieufny. Wykazuje się dużą czujnością, co zapewne odziedziczył po strzegących świątyń przodkach. Ma tendencje do dominacji. Żyje w zgodzie z innymi zwierzętami, pod warunkiem, że całkowicie mu się podporządkują. Dwa shar peie mieszkające pod jednym dachem będą musiały ustalić hierarchię między sobą.
Shar pei nie jest agresywny, ale zawsze gotów bronić swojej rodziny. Dobrze wyszkolony będzie oddanym przyjacielem i stróżem. Nie jest przesadnie wylewny, ale potrafi odwzajemnić okazywaną mu miłość i troskę. Należy zadbać o jego wczesną socjalizację - dobrym pomysłem jest psie przedszkole.
Shar pei to indywidualista o silnej osobowości i wielkim sercu. 

Zdrowie

Shar pei wymaga pielęgnacji ze względu na fałdy. Psy tej rasy miewają problemy z oczami (m.in. entropium). Są niestety podatne na nowotwory. Żyją średnio 9-11 lat.

Shar pei to pies dla Ciebie jeżeli:

  • cenisz lojalność, opanowanie i gotowość do obrony
  • nie poszukujesz psiej maskotki pozbawionej własnego zdania
  • jesteś osobą konsekwentną i stanowczą, ale spokojną
  • zrozumiesz, że pies, tak jak człowiek, ma prawo do odrobiny prywatności



25 stycznia 2015

Gryfonik brukselski

Malutkiemu pieskowi o pociesznej mordce i wielkiej odwadze powierzano dawniej rolę stróża. Na wsiach sprawdzał się doskonale jako łowca myszy. Dziś gryfonik brukselski jest przed wszystkim psem do towarzystwa. Jak sama nazwa wskazuje - pochodzi z Belgii. Zdobył jednak popularność na całym świecie, zwłaszcza po występie przedstawiciela tej rasy w kultowym filmie z Jackiem Nicholsonem, "Lepiej być nie może".


Rys psychologiczny

Gryfoniki wykazują się czujnością, ale nie reagują histerycznie na każdy niezidentyfikowany odgłos. Bardzo kochają swoich właścicieli i chętnie spędzają z nimi czas. Są radosne, skore do zabawy. Pozostawione na dłużej w samotności popadają w apatię. Nie mają nic przeciwko innym zwierzętom w domu, pod jednym warunkiem - nie mogą czuć się wykluczone z życia rodzinnego i zepchnięte na boczny tor. Pozbawione czułości ze strony opiekunów cierpią. 
Nie mają w sobie cienia agresji i chęci dominacji. Czują radość przebywając z dziećmi.
Każdy gryfonik musi mieć możliwość rozładowania energii. Dobrym pomysłem okazuje się często zapisanie pieska na trening, np. agility. Należy pamiętać, że gryfoniki nie lubią monotonii i nudzi je powtarzanie wciąż tych samych ćwiczeń. 

Zdrowie

Gryfoniki brukselskie są dość odporne. Mogą dożyć sędziwego wieku w bardzo dobrej formie. Nie najlepiej czują się w czasie upałów. 

Gryfonik brukselski to pies dla Ciebie jeżeli:

  • masz dzieci lub wkrótce będziesz mieć
  • spędzasz większość czasu w domu lub masz możliwość zabierania pieska ze sobą
  • dysponujesz niewielkim metrażem



Hovawart

Już w XII wieku hovawart sprawdzał się jako pies obronny i doskonały stróż. Dziś ten pochodzący z Niemiec molos znajduje zatrudnienie w policji, pracuje też jako ratownik. 

Rys psychologiczny


Hovawart to inteligentny i pojętny pies, jednak tresurę należy rozpocząć jak najszybciej, by nie zdążył nabrać złych nawyków - ciężko go czegokolwiek oduczyć. Hovawart musi też od samego początku wiedzieć, kto w domu rządzi. 
Psy tej rasy mają w naturze chronienie swojej rodziny. Dlatego hovawarty zachowują czujność, nieufnie podchodzą do obcych, a w razie największego zagrożenia nie zawahają się ani chwili i osłonią pana (a tym bardziej panią!) własną piersią. Są to wyjątkowo oddane, lojalne i opiekuńcze psy. Lubią ruch na świeżym powietrzu. Wprawdzie mogą żyć w bloku, ale warunkiem jest możliwość odbycia przynajmniej raz dziennie długiego spaceru - najlepiej marszobiegu. 
Aportowanie nie jest ulubioną rozrywką hovawartów. Preferują bardziej ambitne zadania. Chętnie przyjmują zaproszenia do zabawy - zwłaszcza takiej, w której będą mogły wykazać się sprytem.

Zdrowie

Hovawarty narażone są na dysplazje stawów. Niektóre osobniki obciążone są genetycznie chorobami serca i wadami wzroku. Zdarzają się problemy z tarczycą i wątrobą. 

Hovawart to pies dla Ciebie jeżeli:
  • jesteś osobą zrównoważoną i konsekwentną, umiejącą określić zasady
  • potrzebujesz psa obronnego
  • nie zrażasz się początkowymi trudnościami
  • masz doświadczenie w opiece nad psami
  • wykażesz się kreatywnością w wymyślaniu dla swego psa ciekawych wyzwań




Beagle

Już w XIV wieku angielscy arystokraci korzystali z pomocy beagli podczas polowań na zające. Czujne psy o doskonałym powonieniu i zmyśle łowieckim należą do posokowców i psów gończych, mogą się także poszczycić domieszką krwi terierów. W Wielkiej Brytanii powstało wiele klubów zrzeszających wielbicieli beagli angielskich. 


Rys psychologiczny

Beagle doskonale dogaduje się z dziećmi - może dlatego, że sam nie ma zamiaru dorosnąć...
Z natury uparty i niezależny. Gdy coś sobie postanowi, trudno przekonać go do zmiany zdania. Szkolenie to prawdziwa próba charakterów. Tylko wyjątkowo zmotywowani i cierpliwi właściciele doczekają się satysfakcjonujących efektów tresury. 
Beagle jest psem bardzo żywiołowym, ma tysiąc pomysłów na minutę i zawsze dba o to, by domownicy się nie nudzili. Podczas spacerów (im więcej, tym lepiej) nie należy spuszczać beagla ze smyczy. Pies tej rasy wyjdzie z założenia, że świat ma mu wiele do zaoferowania i zechce to sprawdzić. Jest żądny przygód.
Jako typowy pacyfista ceni pokój i nie szuka zaczepki. 
Kocha swoich właścicieli. Jest wobec nich łagodny, serdeczny i zaprasza swoją rodzinę do zabawy. Buntuje się niczym nastolatek, ale ma dobre serce i w gruncie rzeczy nie jest kłopotliwym domownikiem. W okresie szczenięcym nie należy go rozpieszczać i pobłażać. Od samego początku trzeba być konsekwentnym i dać psu do zrozumienia kto ustala reguły. To recepta na sukces wychowawczy.



Zdrowie

Beagle są niestety podatne na infekcje. Warto zwrócić uwagę na hodowlę, żeby uniknąć wystąpienia chorób dziedzicznych, takich jak padaczka czy wady wzroku. 

Beagle to pies dla Ciebie jeżeli:

  • masz dużą cierpliwość, wykazujesz się konsekwencją i lubisz wyzwania
  • szukasz psa rodzinnego
  • idealny porządek i czystość w domu nie są Twoim priorytetem
  • jesteś w stanie zapewnić psu odpowiednią dawkę ruchu
  • jesteś osobą stanowczą, ale łagodną

Owczarek podhalański

Urocze białe niedźwiadki, patrzące na przechadzających się po zakopiańskich Krupówkach turystów, wypatrując wśród nich swoich przyszłych właścicieli - to owczarki podhalańskie. Dla niektórych te żyjące na Podhalu psiaki stają się najwspanialszymi pamiątkami z wakacji i najwierniejszymi przyjaciółmi.



Rys psychologiczny

Nie jest prawdą, że owczarek podhalański będzie nieszczęśliwy z dala od gór, pastwisk i owieczek. Potrafi przystosować się do życia w mieście, ale - jak każdy pies pasterski - potrzebuje sporo ruchu. Mieszkanie z nim w kawalerce nie jest fortunnym pomysłem. Zdecydowanie lepszym jest większe mieszkanie z balkonem, a ideałem dom z ogródkiem. 
Pilnowanie stada owiec nie musi być celem życia podhalana. Będzie szczęśliwy służąc swemu panu czy pani w każdy możliwy sposób. Jest poważny, podatny na szkolenie, bystry. Cechuje go rozwaga i opanowanie. Ma doskonałą intuicję, która pozwala mu wyczuć zagrożenie i zareagować w odpowiedniej chwili. Może być dobrym stróżem i psem obronnym - chronienie stada, także człowieka, leży w jego naturze. Jest też bardzo pracowity. Wobec swojej rodziny lojalny, oddany. Do obcych podchodzi nieufnie. Warto zainwestować czas w szkolenie, a jeszcze przed zakupem szczeniaka poznać rodziców, obserwować ich zachowanie. Niektóre suki bywają nerwowe.

Zdrowie

Owczarki podhalańskie są podatne na dysplozje stawów. Zdarzają się problemy żołądkowe i wady wzroku oraz stany zapalne uszu. 

Owczarek podhalański to pies dla Ciebie jeżeli:

  • masz ogródek
  • potrzebujesz psa, który zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa
  • zechcesz poświęcić czas na tresurę, dzięki której Twój ulubieniec nauczy się odpowiednio wykorzystywać intuicję, inteligencję i odwagę

Jamnik

Chyba każdy przynajmniej raz spotkał jamnika - szorstko czy długowłosego, króliczego czy miniaturkę. Te niewielkich rozmiarów psy z charakterem zawojowały Europę, stając się jedną z najczęściej wybieranych ras - szczególnie w miastach, gdzie spacerując między piętrami bloków mieszkalnych możemy usłyszeć poszczekiwanie zaciekawionych jamników.

Rys psychologiczny


Decydując się na przyjęcie do swojej rodziny jamnika powinniśmy być świadomi, że ten mały piesek, choć uwielbia pieszczoty, nie da sobie dmuchać w kasze i nie będzie bezwolną maskotką. Jest bardzo odważny i bywa uparty. Kiedy wie czego chce, zawsze znajdzie sposób, by osiągnąć cel - jak nie po dobroci, to sposobem. Nie brakuje mu życiowego sprytu.
Ten "borsuczy pies" uwielbia ciepło i miło mu, gdy stworzymy dla niego norkę. Chętnie zakrada się do łóżka swoich właścicieli i spędza długie godziny pod kołdrą. 
Bywa zadziorny, ale z innymi psami żyje przeważnie w zgodzie. Suczki mają nieco łatwiejszy charakter i są jeszcze bardziej towarzyskie. Gości wita szczekaniem. 
Szkolenie jamnika to wyzwanie. Trzeba wykazać się żelazną konsekwencją i w żadnym wypadku nie należy pieska rozpieszczać. Rozpuszczony jamnik szybko opanuje techniki manipulacji.
Jamniki lubią być blisko swoich państwa i muszą wiedzieć, co dzieje się pod ich dachem. Są miłe, otwarte i spragnione pieszczot. 
Mają doskonały węch i dobrze sprawdzają się w roli myśliwych. 

Zdrowie

Jamniki często miewają problemy z kręgosłupem. Trzeba zadbać o dietę szczeniąt, w okresie kształtowania się kośćca. Zdarzają się też problemy ze stawami. Jamniki mają tendencje do znacznej nadwagi - to kolejny powód, by zwrócić uwagę na karmę. 
Niekiedy pojawiają się problemy skórne. Suczki natomiast mają bardzo delikatny układ rozrodczy i często diagnozuje się u nich ropomacicze. 

Jamnik to pies dla Ciebie jeżeli:

  • mieszkasz na małym metrażu
  • nie masz w domu gryzoni
  • podejdziesz do szkolenia poważnie, uzbroisz się w cierpliwość i konsekwencję
  • potrafisz wyznaczyć granice
  • nie masz czasu na pracochłonną pielęgnację
  • nie oburzysz się, kiedy piesek zechce zakraść się do Twojego łóżka

Lhasa Apso

Mieszkańcy Tybetu żywią przekonanie, że przedstawiciele szlachetnej rasy Lhasa Apso przynoszą szczęście. Ta wiara obecna jest w tybetańskiej kulturze od wieków - odkąd te niewielkie, ale odważne psy pojawiły się w świątyniach i zaczęły towarzyszyć mnichom. Dawniej uważano, że w każdym piesku Lhasa Apso uwięziony jest duch niepokornego mnicha. W latach 20-tych XX wieku ta niezwykła rasa przybyła do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, gdzie nadal uważane były za żywe amulety.



Rys psychologiczny

Lhasa Apso to psy niewielkich rozmiarów, ale o niezwykłej osobowości. Są nieprzeciętnie inteligentne! Imponują wielką odwagą, która nigdy nie graniczy z agresją. Lhasa Apso nie są szczekliwe, ale można liczyć, że zaalarmują nas o zbliżającym się niebezpieczeństwie. 
Kochają swoją rodzinę, ale czasem potrzebują chwili, by w samotności przemyśleć pewne sprawy, a może pomedytować? Cenią swoją prywatność, jednak nigdy nie okazują wrogości. Wobec domowników są lojalne, wierne i bardzo miłe. Gdy w progu staje ktoś obcy, Lhasa Apso uważnie mu się przyjrzy, a na zaufanie psiaka trzeba będzie długo i konsekwentnie pracować. 
Perspektywa "wolnej chaty" na pewno ich nie zasmuci (na szczęście nie mają natury dewastatorów). Nie znaczy to jednak, że nie będą się cieszyć z powrotu rodziny - pomimo swej niezależności są bardzo oddane właścicielom. 
Jeżeli Lhasa Apso żyje pod jednym dachem z dziećmi, z pewnością wykaże dużo cierpliwości. Jednak bycie nianią nie jest ulubionym zajęciem psa tej rasy.

Zdrowie

Lhasa Apso to jedne z najbardziej odpornych psów. Potrafią dożyć naprawdę sędziwego wieku (zdarza się, że i 20 lat!) w świetnym zdrowiu.
Wymagają jednak pielęgnacji - ze względu na włosy, które trzeba rozczesywać. Ścinać można dowolnie. 

Lhasa Apso to pies dla Ciebie jeżeli:


  • nie szukasz typowego pieszczocha
  • cenisz inteligencję (uwaga, ponadprzeciętne IQ to niebezpieczna broń!)
  • dysponujesz niewielkim metrażem
  • poszukujesz psa, którego samotność nie wpędzi w nerwicę
  • znajdziesz czas na pielęgnację włosa
  • nie oczekujesz stuprocentowego podporządkowania 
  • potrzebujesz amuletu



Greyhound (chart angielski)

Pojawiał się na staroegipskich malowidłach. Od czasów średniowiecznych hodowany był w Anglii. Gdy ruszy do biegu - nie sposób go doścignąć. Potrafi osiągnąć prędkość nawet do 70 km/h. Greyhound - czyli chart angielski - zachwyca smukłą sylwetką i urzeka osobowością.


Rys psychologiczny

Greyhoundy to psy przyjaźnie nastawione do człowieka. Inteligentne, serdeczne i towarzyskie. Lubią spędzać czas z domownikami - najchętniej aktywnie. Tak znakomity sprinter potrzebuje oczywiście dużo ruchu.
Jest całkowicie pozbawiony genu agresji, ale w niektórych przypadkach odzywa się...gen łowiecki, co sprawia, że świnka morska czy kot powinny mieć się na baczności. 
Greyhound to wspaniały kompan, ciekawy świata i wnoszący do domu dużo radości. Chętnie się socjalizuje (np. w psim przedszkolu) i popisuje szybkością - polecany jest coursing (rodzaj psiego wyścigu). 

Zdrowie

Greyhoundy nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Sporadycznie mogą wystąpić problemy skórne. Uwaga też na problemy żołądkowe. Jeżeli zapewnimy czworonogom odpowiednią dawkę ruchu, będą cieszyły się dobrym zdrowiem do późnego wieku.  Charty angielskie źyją zwykle około 13 lat.

Greyhound to pies dla Ciebie jeżeli:

  • lubisz sport i jesteś w stanie zapewnić psu możliwość wyładowania energii
  • poświęcanie czasu na pracochłonną pielęgnację nie jest tym, o czym marzysz
  • szukasz psa rodzinnego, który ceni sobie czas spędzany z właścicielem